Lankytinos vietos

Vietovėje Balčiai (lenk. Bolcie) Vižainio (Wiżajny) valsčiuje, netoli nuo kelio nr 651 (Wiżajny-Żytkiejmy), yra taškas, kuriame susikerta trijų valstybių sienos: Lenkijos, Lietuvos ir Rusijos (Kaliningrado sritis). Šiame taške pastatytas granito stulpas ant kurio yra visų trijų kaimyninių šalių herbai su užrašais paskiriomis kalbomis: ,,Vištytis‘‘.

Kad pasiekti šią sankirtą, kviečiame sužinoti kelią link jos – ,”Sienų sankirta – šalčio ašigalis” (lenk. Trójstyk granic – biegun zimna) – apie 450 m nuo apskrities automobilių stovėjimo aikštelės. Galima ten taip pat atvykti dviračiu. Pakeliui, naudojantis informacinėmis lentomis, sužinosite daug įdomybių apie vietovės istoriją bei aplinkos kraštovaizdžio vertybes. 

Ant lentos, kuri yra arčiausiai sankirtos yra pristatytos taisyklės, kaip judėti toje pasienio zonoje. Būtina atsiminti, kad Rusija nepriklauso Šengeno erdvei. 

Apylinkės, kur yra sankirta vadinama „Vištytis” (pgr. Wiżajny valsčius) yra laikomos lenkišku šiaurės ašigaliu.

Sūduvos kalnai – apskrities šiaurės rytuose, netoli sienos su Lietuva, plytinti kalvota moreninė plynaukštė. Šių apylinkių kraštovaizdį formuoja keimų grandinės, raguvynai, dubakloniai ir moreninės kalvos, aukščiausia – Gora Prusaka (250 m.v.j.l. ). Tarp ledynų sustumtų kalvų grandinių plyti pelkės, driekiasi ežerai, slėniai, vingiuoja upeliukai, kalvotos vietos apaugę mišku.

Į kuprą panaši kalva – aukščiausia Suvalkų regiono viršukalnė  – 299 m.v.j.l.  Nuo jos galima grožėtis Vižainių apylinkėmis, Vistučio  (Wistuć) ežero slėniu, laukais bei pievomis. Esant geram orui iš čia matoma Romintos giria, Sūduvos kalnai ir Ravelių slėnis. Ant kalvos įrengta vėjo jėgainė.

Netoli Gulbiniškių kaimo stūgsantis Ciso arba Kukmedžių kalnas yra viena aukščiausių Suvalkų regiono viršukalnių, tai žinomiausias Suvalkų kraštovaizdžio parko objektas. Ši paviršinė, 256 m virš jūros lygio iškilusi, nupjauto kūgio formos morena savo forma primenana vulkaną. Nuo  viršukalnės gerai matomi Šešupės (Szeszupa) duburyje tyvuliuojantys ežerai, iškilę kalvos, tolumoje plytinčios pievos ir pelkės.

Turtulio kaime įsikūrusi Suvalkų kraštovaizdžio parko administracija. Tai seniausias Lenkijos kraštovaizdžio parkas, užima 62,8 km2 plotą, parke saugomas priešpaskutinio apledėjimo suformuotas kraštovaizdis. Turtulio kaime veikia turizmo informacijos centras, kraštotyros muziejus, apžvalgos aikštelė. Prie kraštovaizdžio parko būstinės randasi paveldinis objektas – Juodosios Ančios (Czarna  Hańcza) užtvanka. Čia prasideda pažintiniai takai  „Juodosios Ančios slėnyje” ir „Šešupės ištakos”.

Gavrych Ruda gyvenvietėje, įsikūrusioje prie Vygrių ežero Slupianska įlankos, įrengtas pažintinis takas „Ežerai”. Keliaujant šiuo taku galima susipažinti lankomų vietovių istorija bei geomorfologiniais ypatumais ir trimis Vygrių nacionalinio parko ežerais: Vygrių, Suchar Vielki ir Dlugie. Svečių patogumui įrengtos informacinės lentelės su svarbiausia informacija apie  miško medžius, krūmus ir gyvūnus.

Šioje gyvenvietėje randasi Vygrių nacionalinio parko administracijos pastatas. Svečiai gali susipažinti su gamtos eksponatų rinkiniais ir etnografijos muziejaus ekspozicija. Veikia turizmo informacijos centras, kur galima įsigyti bilietus į parką. Iš čia galima keliauti pažintiniais takais  „Miškas” ir „Natūralūs distrofiniai ežerai – „sucharai”.

Įdomi istorinė,  XVI a., suformuota miestelio erdvinė struktūra,  verta pamatyti  XIX a. architektūros paveldo objektus – medinę bažnyčios varpinę ir kleboniją. Parapijos bažnyčios viduje yra garsus Kristaus atsimainymo paveikslas, žmonių laikomas stebuklingu. Miestelio centre veikia kraštotyros muziejus ir turizmo informacijos punktas.

Račkuose verta aplankyti 1823-1825 metais grafo Liudviko Mykolo Paco lėšomis pastatytą mūrinę bažnyčią, vėliau perstatytą ir įgijusią klasicizmo bruožų, jos interjero apdailos darbus atliko iš Italijos pakviesti menininkai, kurie sukūrė visą Dovspudos rūmų interjerą. Verta  pamatyti kairės navos, XIX a. altorių  bei du iš balto balto marmuro pagamintus Pacų šeimos bareljefus. Račkų gyvenvietės centre išsaugota urbanistinė erdvinė struktūra. Svarbus gynybinės fortifikacijos punktas. Jis susideda iš penkių gynybinių bunkerių, trijų nedidelių slėptuvių, stebėjimo punkto ir 2 įtvirtintų garažų.

Vygrių ežero pakrantėje įsteigtas Vygrių  nacionalinio parko, prof. Alfredo Litynskio vardo Vygrių ežero muziejus.  Čia, šiuolaikinės žiniasklaidos priemonėmis, pristatoma parko gamta, šio regiono istorija, kultūros paveldas ir 1927-1939 metais, dabartinio muziejaus patalpose veikusios hidrobiologinės stoties pasiekimai. Vygrių ežeras – nacionalinio parko saugomas Suvalkų krašto  perlas. Tai vienas didžiausių ir gražiausių Lenkijos ežerų.Vygrių ežero pakrantėje įsteigtas Vygrių  nacionalinio parko, prof. Alfredo Litynskio vardo Vygrių ežero muziejus.  Čia, šiuolaikinės žiniasklaidos priemonėmis, pristatoma parko gamta, šio regiono istorija, kultūros paveldas ir 1927-1939 metais, dabartinio muziejaus patalpose veikusios hidrobiologinės stoties pasiekimai. Vygrių ežeras – nacionalinio parko saugomas Suvalkų krašto  perlas. Tai vienas didžiausių ir gražiausių Lenkijos ežerų.

Lankytinos Smalininkų vietos – įrengtos apžvalgos aikštelės. Iš rgyklos „Pas poną Tadą”  (U Pana Tadeusza) galima grožėtis nuostabiais Suvalkų kraštovaizdžio parko peizažais – Kleščiovo ir (Kleszczowickie) ir Jačno (Jaczno) ežerais bei Ciso kalnu (Góra Cisowa). Už 15 km, prie Smalininkų ozo atsiveria puikus vaizdas į Smalininkų (Smolnickie) ežerus. Su šiomis apylinkėmis galima susipažinti keliaujant Smalininkuose prasidedančiu ir užsibaigiančiu  pažintiniu taku „Aplink Jačno ežerą”.Lankytinos Smalininkų vietos – įrengtos apžvalgos aikštelės. Iš rgyklos „Pas poną Tadą”  (U Pana Tadeusza) galima grožėtis nuostabiais Suvalkų kraštovaizdžio parko peizažais – Kleščiovo ir (Kleszczowickie) ir Jačno (Jaczno) ežerais bei Ciso kalnu (Góra Cisowa). Už 15 km, prie Smalininkų ozo atsiveria puikus vaizdas į Smalininkų (Smolnickie) ežerus. Su šiomis apylinkėmis galima susipažinti keliaujant Smalininkuose prasidedančiu ir užsibaigiančiu  pažintiniu taku „Aplink Jačno ežerą”.

Šioje gyvenvietėje tyvuliuoja vienas didžiausių šio regiono ežerų  – Didysis Šelmentas (Szelment Wielki). Tai tipiškas rininis ežeras, užimantis siaurą, pailgą, gilų dubaklonį su stačiais šlaitais, vingiuotais kaip upė. Vasaros sezono metu čia veikia paplūdimiai ir vandens sporto įrangos nuomos punktai. Netoli ežero iškilęs  Uosių kalnas (Góra Jesionowa) (252 m. v.j.l.), nuo kurio atsiveria įspūdingi vaizdai į ežerą ir  priešpaskutinio apledėjimo suformuotą kraštovaizdį. Prie kalvos įsikūręs žiemos sporto centras.Šioje gyvenvietėje tyvuliuoja vienas didžiausių šio regiono ežerų  – Didysis Šelmentas (Szelment Wielki). Tai tipiškas rininis ežeras, užimantis siaurą, pailgą, gilų dubaklonį su stačiais šlaitais, vingiuotais kaip upė. Vasaros sezono metu čia veikia paplūdimiai ir vandens sporto įrangos nuomos punktai. Netoli ežero iškilęs  Uosių kalnas (Góra Jesionowa) (252 m. v.j.l.), nuo kurio atsiveria įspūdingi vaizdai į ežerą ir  priešpaskutinio apledėjimo suformuotą kraštovaizdį. Prie kalvos įsikūręs žiemos sporto centras.

1825 m., Vižainiuose  buvo pastatyta klasikinio stiliaus Šv. Teresės Avilietės bažnyčia,  šventyklos viduje yra barokinis XVIII a. altorius. Prie bažnyčios išlikusi 1862 m. statyta medinė varpinė.1825 m., Vižainiuose  buvo pastatyta klasikinio stiliaus Šv. Teresės Avilietės bažnyčia,  šventyklos viduje yra barokinis XVIII a. altorius. Prie bažnyčios išlikusi 1862 m. statyta medinė varpinė.

kurioje išvysite ir šiai žymiai, šaliai nusipelniusiai rašytojai dedikuotą paminklą. Šios asmenybės indėliu į kultūrinį, politinį gyvenimą abejoti neverta, juk ne veltui vienas iš Konopnickos kūrinių pramintas antruoju valstybės himnu! Norėdami sužinoti daugiau apie rašytojos gyvenimą  bei svarbiausius momentus aplankykite specialų muziejų.

Klasicistinio stiliaus pastatas žavi tiek savo vidumi, tiek ir išore. Viduje eksponuojama Pranciškaus Smuglevičiaus tapybos paroda.

Visi svarbiausi Suvalkuose vykę mūšiai bei kiti reikšmingi įvykiai nupasakojami  Suvalkų krašto muziejuje. Archeologiniai radiniai, artefaktai, nuotraukos- viskas liudija apie nenuobodžią miesto praeitį, kuri tikrai sužadins ir jūsų smalsumą.